Aydın Fizyoterapist

FİZYOTERAPİST KİMDİR ?

Aydın Fizyoterapist, uzman hekimlerin hastalara koydukları teşhislere göre, hastalar için en uygun rehabilitasyon ve fizyoterapi programlarını belirleyen meslek topluluğuna verilen isimdir. Teşhisi konulan hastanın; yaş ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşen kas rahatsızlıkları, doğuştan gelen özür, yaralanmalar, kas – iskelet sistemi problemleri gibi hastalıkların en doğru tedavi şekline yönelik programlar uygulamaktadır.

MESLEKİ SORUMLULUKLARI NELERDİR ?

Fizyoterapistler genellikle, “fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı” ile karıştırılmaktadırlar. Fizyoterapistler hastalık tanısı koymak gibi bir sorumluluğa sahip değildirler. Nedeni belirlenen hastalığın tedavi sürecini yürütmek ve altta belirtilen diğer görevleri yerine getirmekle sorumludurlar.

  • Egzersizler ve hareketler hakkında hasta bireylere tavsiyeler ve eğitim vermek.
  • Travma sonucunda hasar alan hastalara; yeniden yürümeyi öğretmek, tekerlekli sandalye ve koltuk değneği gibi ekipmanların kullanımını öğretmek.
  • Esneklik, denge, koordinasyon ve güç gibi faktörleri ile müşterilerin veya hastaların sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemelerini sağlatmak.
  • Hastaların, tedavi sürecinde en iyi gelişmeyi görmelerine imkan sağlamak.
  • İşinde uzman olan, doktorlar ve hemşireler gibi profesyonellerle çalışmak.
  • Mesleğinin son gelişmelerinden her zaman haberdar olmak.
  • Bireyin, fiziksel egzersiz seanslarını düzenlemek.
  • Tedavi sürecinin raporlanmasını sağlamak.
  • Fiziksel sorunları bulunan bireylere, egzersiz esnasında yardımcı olmak gibi birçok sorumlulukları bulunmaktadır.

FİZYOTERAPİST OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKMEKTEDİR ?

Öncelikle birey kendisini bu meslek alanına yatkın bulmalıdır. Fizyoterapistler, gün içerisinde hastalarla iletişim kurarak sabırlı bir şekilde onların tedavi sürecini tamamlamakla görevlidirler. Bir fizyoterapist hastalarına örnek bir yaşam kalitesi sunabilmek için, kendi hayatını düzene sokarak sağlıklı yaşamalı ve dengeli beslenmelidir. Eğer hayat kalitem ile insanlara ufuk kaynağı olabilirim ve sağlıklı yaşama modülüne uygun insanlar geliştirebilirim diyorsanız, sıra geldi akademik kariyere. Fizyoterapist olmak isteyen kişilerin, öncelikle yapması gereken ilgili üniversitelerin “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümünden lisans derecesinde mezun olması yeterli sayılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir